אז מה אני צריך לעשות כדי למנוע את גניבת האופנוע שלי ?
השאלה הזו מופנית למשרדנו שוב ושוב בתקופה האחרונה לאור העובדה כי אנו נמצאים ככל הנראה בתקופה בה יש עליה במקרי גניבות האופנועים ה"כבדים" בישראל.
עד לאחרונה גניבות של כלים דו גלגלים הייתה נחלתם כמעט הבלעדית של בעלי קטנועים קטני הנפח במקביל לאופנועי השטח אך מסתמן כי לאחרונה התופעה הופכת להיות הבעיה של כולנו, ציבור הרוכבים.
האופנועים השונים נגנבים למטרות של פירוק עבור חלקים, "הזמנות" של הרשות הפלסטינאית, ביצוע עבירות ופשעים, דרישת כופר עבור השבת האופנוע, "סיבוב" של נערים פורעי חוק ואפילו מכירה של הכלים מעבר לים.

אז מה עושים כנגד גניבה? בשורה התחתונה סביר להניח כי אם ירצו מאוד לגנוב את האופנוע שלכם יצליחו, אבל יש לנו את היכולת להקשות על ביצוע הפשע ובנוסף אנו יכולים גם להעניק לעצמנו את ההגנה הטוטאלית והשקט הנפשי כל אחד לפי שיקול דעתו.

הערמת קשיים – או במילה אחת "המיגון" כאשר האפשרויות הנפוצות הן:
1. קשירת האופנוע באמצעים פיזיים כגון שרשרת, מנעול דיסק, כלוב, מתקני
עיגון.
2. מערכת אזעקת "ביפר".
3. מערכת איתור עם או ללא אזעקה.
4. קביעת מקום חניה בתוך מתחם סגור ומאובטח. (בית, חצר וכדומה).

קשירה:
בד"כ מסורבלת ומצריכה מאיתנו סחיבה של שרשרת כבדה, השחלה של השרשרת והתעסקות אין סופית בעיקר לאלו שרוכבים באופן יומיומי ומתניידים במהלך היום עם האופנוע. עם זאת אמצעי הקשירה הנם היעילים ביותר כיום כנגד גניבה.

מערכת האזעקה:
מערכת אזעקה בדרך כלל מספקת פתרון חלקי עקב הקלות היחסית בה ניתן לנטרל אותה. לאור העובדה כי הגנבים כבר מיומנים ולפני שתספיקו להגיב האופנוע יהיה כבר בדרכו אל הלא נודע – רוב חברות הביטוח מוותרות כיום על דרישת מערכת אזעקה וזה אומר דרשני.

מערכת איתור עם שירותי מוקד:
מערכת משולבת זו נחשבת כיום כאמצעי מיגון חשוב אך צריך לזכור שגם הגנבים מודעים למערכות האיתור ומצליחים לגלות, לנטרל ולעקוף גם אותן. עם זאת, קרו מקרים רבים שחברת איתור הצליחה להחזיר אופנועים גנובים לבעליהם.

אחסון מאובטח:
הכנסת האופנוע למקום מאובטח כגון הבית או המשרד בהחלט מקשה על הגנבים. האופנוע מוסתר מעיני כל, נמצא בסמוך לבעליו ובמקרים רבים הבית שלנו מוגן יותר על ידי דלתות רב בריח, סורגים ומערכות אזעקה. גם הכיסוי הפשוט ביותר לעיתים יגרום לגנב לחשוב פעמיים האם לגשת ולהציץ.

נשק יום הדין – השקט הנפשי שלנו – הביטוח המקיף:
ביטוח מקיף מעניק שקט נפשי מוחלט ובעצם מעביר את האחריות למציאת האופנוע לאחר גניבה לידי חברת הביטוח. עם זאת יש נתונים נוספים אותם יש לקחת בחשבון כגון העלות השנתית של הביטוח המקיף, קיום דרישות המיגון של חברות הביטוח וההשתתפות העצמית שמופחתת משווי האופנוע בעת התשלום בגין הגניבה. כאן באה לידי ביטוי היכולת המקצועית של סוכן הביטוח שיודע "לתפור" בדיוק את הביטוח הנכון עבור הלקוח שלו, כך למשל רוכב שמחזיק באופנוע למטרות תחביב ורוכב לעיתים רחוקות אך חונה את האופנוע בתוך חצר פנימית מוגנת, קשור, מכוסה ועם אזעקה לא זקוק גם למקיף נגד גניבה. לעומת זאת, רוכב יומיומי שהאופנוע הוא כלי התחבורה העיקרי שלו והוא אינו יכול להסתובב באופן קבוע עם שרשרת יעדיף מערכת אזעקת ביפר וביטוח מקיף.

ברכישת ביטוח מקיף חשוב לבדוק:
1. מה שווי האופנוע הנקוב בפוליסה – נתון לא מדויק עלול להביא לכדי בעיה מול
חברת הביטוח במקרה תביעה.
2. מה כולל הכיסוי – האם הביטוח כולל כיסוי צד שלישי, נזקי אש ותאונה
3. מהם המיגונים הדרושים להבטחת הכיסוי הביטוחי והאם אנו יכולים לקיימם
4. מה גובה ההשתתפות העצמית במקרה גניבה.
5. האם נזקים שנגרמו תוך כדי ניסיון גניבה מכוסים

בשורה התחתונה – על כל רוכב להפנים את השיקולים הכלכליים והאישיים שלו ולמקסם את ההגנה על האופנוע שלו בכל דרך אפשרית.
לרשותכם,