צילום: שלומי מזרחי, תיעוד מבצעי - מד"א

ביטוח צד שלישי, הנקרא גם צד ג' מתייחס לחבות שיש למבוטח כלפי מישהו אחר. במילים אחרות, כאן המדובר מהי האחריות שנוטלת על עצמה חברת הביטוח כלפי המבוטח ומוגדר תמיד גבול עליון לסכום אותו תשלם חברת הביטוח. גרמת נזק? מה בסופו של דבר יקבל הצד השני מחברת הביטוח שלך? כמה כסף?

אז לפני שאנו צוללים את תוך המלל האינסופי בפוליסה עצמה חשוב לדעת דבר ראשון כי אחד הנעלמים הגדולים ביותר כאן, כזה  שאף אחד לא ממש טרח לגלות לנו, הוא איזה כיסוי מעניק סעיף צד שלישי בביטוח הדירה?

בואו ניקח לדוגמא, פוליסה לדירה שלנו כאשר לכיסוי "צד שלישי" הסכום המצוין בגבול אחריות הוא 1,000,000 ₪.  לבשל אנו לא יודעים וכתוצאה מהשארת המחבת על האש נשרפה הדירה. למרבה החרדה גם הדירה הסמוכה ניזוקה ומיד קיבלנו תביעה יפה יפה על סך 123,000 ש"ח. סכום זה מתווסף לנזק הישיר שלנו בדירה עצמה. ובכן זה כוחו של ביטוח צד ג': מעבר לסכום שאנו נקבל מכח כיסוי ביטוח הדירה שלנו –  חברת הביטוח תכסה את הנזקים של דירת השכנים עד לגובה גבול האחריות שהחלטנו עליו מראש, הווה אומר שאם לא היה לנו ביטוח צד ג' והיינו מסתפקים בביטוח מקיף- היינו "מכוסים" על הנזקים שלנו- אבל את כל 123,000 ש"ח שתבע השכן היינו נאלצים לשלם מכיסנו עד הפרוטה האחרונה .

דוגמא נוספת למשל, שבה אנו במשרדנו נתקלים בה היא של אירוע משמח שבו יש לילד אורחים בביתנו, ילדים כמו שרק ילדים יודעים להשתולל, השתוללו בביתנו ואחד מהם נפל ונפצע בשיניו ועתה נזקק לטיפול ושיקום ארוך יקר להחריד. אז דבר ראשון כן ! בעצם העובדה שזה התרחש בביתנו גם אם מתום לב אנו מחוייבים לשלם את הטיפול ושוב נכנס כאן לתמונה אותו מלאך בשם  ביטוח צד שלישי שעשינו מראש כהרחבה על הביטוח של הבית וזה מכסה את העלויות כמובן באותה מעטפת כספית עליה החלטנו מראש.

אין צל של ספק כי המדובר בביטוח חשוב מאין כמותו כיוון שכל אחד מאיתנו עלול למצוא עצמו בטעות גורם נזק לאחר ורבים מאוד עומדים במצבים כאלו מדי יום, בין אם בכבישים, בבית, בעבודה ואפילו בחופשה.

נבהלתם? ובצדק: אנו במשרדנו רואים שוב ושוב מקרים רבים בהם אנשים מגיעים אפילו לפשיטת רגל כתוצאה מכך שנתבעו ולא היה להם ביטוח צד שלישי שיגן עליהם כי בסופו של דבר זו מטרתו. אז עתה כשאנו מבינים את החשיבות העצומה נסביר לכם כיצד מבצעים את אותו ביטוח: ראשית, בודקים עם סוכן הביטוח שלנו באיזה תחומים אנו מכוסים כנגד תביעת צד שלישי. החוק מחייב את חברת הביטוח להעביר אליכם את פוליסת הביטוח הכוללת רשימה ובה מפרט מלא של הביטוח וסכומי הביטוח וכמובן כמה זה עלה לנו.

כעת חשוב לא פחות לוודא שאכן ביצעתם ויש לכם ביטוח צד שלישי, ולבסוף הדבר הכי חשוב הוא לא להתעצל ולבקש בצורה הבוטה ביותר מסוכן הביטוח שלנו שיראה לנו קבל עם ועדה מהו גבול האחריות שלנו ומהם החריגים (הארועים שהביטוח לא מכסה)